Rozpoznanie rocznika produkcji samochodu FSO po szybie

Moderatorzy: Adamus, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adamus
Posty: 1373
Rejestracja: 10 stycznia 2007, 22:36
Lokalizacja: Gdynia Elbląg

Rozpoznanie rocznika produkcji samochodu FSO po szybie

Post autor: Adamus » 22 września 2008, 22:49

Rozpoznanie rocznika produkcji samochodu FSO nie jest specjalnie trudne nawet dla laika (o ile samochód właśnie się nie porusza ;-) ). Najbardziej niezawodnym sposobem jest obejrzenie napisów umieszczonych na szybach samochodu. Poniżej logo „BESPO” (skrót od Bezpieczne Szkło Polskie) i innych znaków i napisów homologacyjnych można zlokalizować dwie liczby rozmieszczone symetrycznie z lewej i prawej strony.
Prawa liczba określa ostatnią cyfrę roku, w którym wyprodukowano szybę. Np.: 6 = 1976 albo 1986 albo 1996; 9 = 1979 albo 1989. Po ogólnych oględzinach samochodu łatwo można stwierdzić z której dekady pochodzi – w końcu 10 lat odciska się znacznie na samochodzie na jego stanie technicznym albo uwidacznia w zmianach modernizacyjnych.
Lewa liczba określa kolejny miesiąc, w którym wyprodukowano szybę. Np. 2 = luty, 11 = listopad itd.

Poniżej przykład szyby pochodzącej z lipca 1982 roku - lewa liczba 7 = lipiec, prawa liczba 2 = 1982 r.
ObrazekObrazek

Przy określaniu rocznika w ten sposób należy pamiętać, że:
1.
samochód musiał zjechać z taśmy nie wcześniej niż wyprodukowano jego (oryginalne) szyby – czyli często jeżeli najstarsza szyba pochodzi z konkretnego miesiąca, to sam samochód mógł zjechać z taśmy np. miesiąc albo dwa później.
2.
szyby mogły być wymieniane. Jeżeli wszystkie pochodzą z tego samego okresu (różnice poniżej 3 miesięcy) to można uznać, że są oryginalnie zamontowane w samochodzie. W innych przypadkach trzeba być bardziej ostrożnym. Jeżeli np. część z szyb pochodzi z ewidentnie innego rocznika to pewnie była wymieniona – nie należy jej brać pod uwagę przy określaniu rocznika auta – bierzemy pod uwagę „większość” szyb z podobnego okresu produkcji.
3.
określanie rocznika ww. metodą jest skuteczne w samochodach FSO produkowanych od drugiej połowy lat 70-tych do drugiej połowy lat 90-tych.
W latach 70-tych i wcześniej stosowano różne oznaczenia, ale często spotykana była ostatnia cyfra roku produkcji szyby.
Od lat 1997-1998 na szybach znajdują się już tylko dwie ostatnie cyfry roku produkcji szyby – brak oznaczeń miesiąca.
W obu przypadkach dokładność ograniczona jest do jednego roku.

Mam nadzieję, że informacje te przydadzą się czytelnikom forum. Przy oględzinach ciekawego samochodu z FSO proponuje korzystać z ww. zasad i podawać na forum roku produkcji wraz z opisem czy fotografiami. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z nami.

Pozdrawiam
Adamus

ODPOWIEDZ