OHV-peknięta głowica?

jednostka napędowa, układy zasilania, układ chłodzenia, układ wydechowy.

Moderator: Moderatorzy

Nabauab

OHV-peknięta głowica?

Post autor: Nabauab »

Zrzuciłem dzisiaj głowicę. Kompresja szła w płyn chłodzący. Uszczelka przy badaniu organoleptycznym wygląda ok. Zastanowiło mnie, że trzy komory spalania są ładnie pokryte nagarem, a jedna ma mniej więcej obwódkę wokół zaworu wydechowego, szerokości poniżej 1 mm, wolną od nagaru. Może to świadczyć o pęknięciu głowicy?
Fotek nie daję, bo to nie do uchwycenia raczej moją komórką.
FSO Polonez Caro - 1.6 GLE 1994
Daewoo EroTico DLX 2000
Skoda Roomster 1.6 MPI 2010

LifeGuard
Kontakt:

Post autor: LifeGuard »

rzadka sprawa, trudno poznać po uszczelce że była walnięta czasami, oddaj głowicę na sprawdzenie szczelności, przy okazji planowania
Obrazek
Obrazek

Nabauab

Czy remont głowicy może za sobą pociągać konieczność wymiany pierścieni tłokowych?
Daewoo EroTico DLX 2000

LifeGuard
Kontakt:

jedno nie wyklucza i nie wymusza drugiego.
Warto przy okazji zdjęcia głowicy obejrzeć gładzie cylindrów, pierścienie to ciężko sprawdzić.

jak zabierzesz się za pierścienie to i panewki dojdą (da się w sumie skręcać na starych jak są jeszcze znośne, ale w taki sposób to wszystko się da) i inne duperele... zależy na co masz kase
Obrazek
Obrazek

Nabauab

Chodzi o to, że remont i szczelna głowica spowoduje rozwalenie pierścieni, bo taką teorię słyszałem, nie za bardzo to rozumiem.
BTW, jest jakiś sposób na sprawdzenie ich stanu poprzez np wlanie czegoś i liczenie ile czasu spłynie?
Daewoo EroTico DLX 2000

LifeGuard
Kontakt:

nie ma takiej zależności... pierścieni nie wydmuchasz

jedyne czym to grozi to tym że dobrze zrobiona głowica nie da dużego efektu przy zużytych pierścieniach...
Obrazek
Obrazek

LifeGuard
Kontakt:

wlanie czegokolwiek i tak spowoduje spłynięcie tego do miski olejowej, pierścieni tak na dobrą sprawę nie sprawdzisz nie wyciągając tłoka...
A nowe pierścienie na dotartym cylindrze to też średni pomysł. chyba że założy się półszlify i dotrze szczelinę na szczelinomierzu, ale ja takich rzeczy jeszcze nie robiłem...
Obrazek
Obrazek

Nabauab

Dodam, że to z powodu chęci pomocy mojego ojca, który rozmawiał z jakimiś mechanikami i oni mu taką teorię zniszczenia pierścieni przedstawili. Po czym jak byłem w pracy ponalewał nafty do cylindrów (samochód stoi bez głowicy), co miało sprawdzić stan pierścieni i oznajmił mi po powrocie, że są do kitu, bo nafta spłynęła w godzinę. A ci mechanicy mówili, że w takim przypadku przy remoncie głowicy należy je koniecznie wymienić, bo inaczej je"wydmucha"...
Czyli ogólnie bzdura?
Daewoo EroTico DLX 2000

LifeGuard
Kontakt:

to masz już olej do wymiany... :)

naftą sprawdza się szczelność zaworów na odwróconej do góry "nogami" głowicy, nie powinno wylecieć ani kropelki...

co do tej nafty, to jest ona silnie penetrująca i zawsze spłynie pomiędzy pierścienie, bo przecież mają one szczeliny każda ustawiona co 120stopni, a to jak spłynie to zależy od nagaru który mógł się zebrać między pierścieniami.

kopcił Ci na niebiesko przed demontażem głowicy, ile masz przejechane bez wymiany pierścieni?
Obrazek
Obrazek

Nabauab

Nic nie kopcił, od ostatniej wymiany latem żadnych dolewek, (przejechał może 3-4 tys)
Pal diabli zresztą olej, tak chciałem zmienić na lepszy.
Uszczelka pod głowicą może być powodem kłótni w rodzinie jak się okazuje.
Daewoo EroTico DLX 2000

LifeGuard
Kontakt:

zrób głowice i jeździj dalej... wpadniesz tylko w koszty które przekroczą wartość samochodu, tak jak to było u mnie, pęknięty wał korb. a skończyło się na remoncie kapitalnym silnika
Obrazek
Obrazek

OLO

Post autor: OLO »

Też tak sądzę. Rób po kosztach. Planowanie (czy też tylko zabielenie) obowiazkowo. Sprawdzenie szczelnosci zaworów - warto. Jeśli nie są szczelne - dotarcie. Ew jeśli są narośla z oleju przy grzybkach - oczyścić i wymienić uszczelniacze.
Cisza na morzu, cisza w armacie.
Kto się odezwie - nie jedzie w FIACIE

Nabauab

Głowica zrobiona niby na cacy. Sprawdzana w dwóch niezależnych zakładach, w obu stwierdzono że dobra. Splanowana, wymienione uszczelniacze, dotarcie zaworów dokręcana kluczem dynamometrycznym. Jednak proces odpowietrzania układu chłodzenia mnie niepokoi. Dalej wywala wodę z chłodnicy przy odkręconym korku. Ja już nie wiem, co może jeszcze być, termostaty 2 wymienione, korki trzy, bez termostatu też testowałem. Nie wiem co może być przyczyną. Jutro przetestuję w warunkach jazdy, ale coś czarno to widzę.
Co to jeszcze może być:
termostat: nie
korek: nie
głowica: nie
nieszczelności układu: chyba nie bo przez to takie nadciśnienie się tworzy?

Zaczęło się po założeniu gazu, może mieć to jakikolwiek wpływ?

P.S. Z tymi pierścieniami tylko chciałem się upewnić, czy bzdura:)
Daewoo EroTico DLX 2000

LifeGuard
Kontakt:

możliwe że zapowietrza Ci się układ chłodzenia, poza tym nie powinien pracować przy otwartym kotku, bo się zawsze zagotuje, sprawdz czy parownik jest gorący
Obrazek
Obrazek

mis_

Post autor: mis_ »

Nabauab pisze:Zaczęło się po założeniu gazu, może mieć to jakikolwiek wpływ?

uszkodzony parownik a dokładniej membrana proponuje odłączyć parownik i zaślepić węże np: połączyć je razem i odpalić na benie :562:
1,6GLE '94

mirekpsary
Kontakt:

Post autor: mirekpsary »

Może być parownik nie odpowietrzony,na próbę najlepiej bezpośrednio podłączyć,i próba na benie,ew.jak będzie efekt taki sam to chłodnica! :570:
,,w życiu piękne są tylko chwile"

Poldoford 2.0'91-Tayniak

tel.603476262

Nabauab

Przestało i jest ok, ale dlaczego to nie wiem.
Daewoo EroTico DLX 2000

ODPOWIEDZ